3d modelleme

3D modelleme, bilgisayar grafikleriyle oluşturulan herhangi bir nesnenin veya yüzeyin 3D dijital temsilini üretmek için kullanılan bir tekniktir.

Tasarımcılar özel programlar kullanarak, uzayda oluşturdukları noktalar oluştururlar. Bu noktalar daha sonra yüzeylere oradan da 3d boyutlu objelere dönüşürler.
Bu 3D nesneler oluşturulan noktalar ile meydana gelebilir veya mevcut bir kapalı modeli deforme ederekte oluşturulabilir.3 boyutlu modelleme birçok alanda günümüzde kullanılmaktadır. Filmler, animasyonlar, tasarımlar, mimari, mühendislik ve reklamcılık gibi.

Genel olarak 3d modelleri ikiye ayırabiliriz:
1)Katı Modeller (Solid)
2)Yüzey Modelleri (Surface)

Kaba bir örnekle katı modelleri kaya gibi düşünebiliriz. İçleri tamamen dolup küpler silindirler bunlara örnektir.Yüzey modellerini ise yumurta kabuğu gibi düşünülebiliriz. Yüzey tasarımları otomobil tasarımlarında çokca kullanılır.

Modelleme teknikleri de ikiye ayrılır
1)Mesh modelleme
2)NURBS modelleme

En basit örnekle meshmodelleme herhangi bir yüzeyi tasarlarken yüzeyi farklı üçgenlere bölerek hesaplar.3Dmax programı bunun en büyük örneğidir.
NURBS modelleme ise yüzeyleri hesaplarken hesaplı integraller kullanır.Bundan dolayı hesaplama sistemi daha keskindir.Karşılaştırmak gerekirse:

NURBSMESH
Daha keskin az pikselli modellerKüçük dosya boyutları
Mühendislik için daha net modellemelerDaha kolay modelleme
STL için dönüşüm gerektirir.STL için direk dönüşüm imkanı verir.
Daha keskin ve gerçekçi renderlar verirYüzey deformasyonları oluşabilir.

Rhinoceros NURBS modelleme sistemi kullanırken, 3Dmax Mesh sistemini kullanır.Endüstriyel Tasarımcılar her iki programa da hakim olmalıdır. Ancak mesleki açıdan Rhinoceros daha doğru bir tercih olacaktır.

MODELLEME PROGRAMLARI

3D modelleme dünyasında birden farklı program vardır. Bunların çalışma alanlarını ve daha çok hangi meslek grublarının tercih ettiklerini değerlendirelim.

3DMAX

Modelleme deyince neredeyse akla ilk gelen programdır. Autodesk tarafından tasarlanmıştır.
Windows tabanlıdır. Aslında tasarım programı olarak bilinse de 3Dmax güçlü bir animasyon programıdır. Arayüz kolaylığı yüzünden günümüzde modelle programı olarak anılmaktadır.
Mesh modelleme tekniği kullanır. Güçlü render alabilme kapasitesi yüzünden çoğunlukla Mimar lar ve İçmimarlar tercih etmektedir. Günümüzde Endüstriyel Tasarımcılarda Render kabiliyiti yüzünden 3Dmax kullanmaktadır.

CINEMA 4D

Maxon firması tarafından tasarlanmıştır. Aslında çalışma sistemi ve arayüz olarak 3DMax’e benzerdir. Kaba tabirle 3Dmax’in daha kullanışlı özet haline çevilirilmiş modeli bile diyebiliriz.
Vray render motorunu da kullanabilen Cinema 4D yine Mimarlar, İçmimarlar ve Endüstriyel Tasarımcılar tarafından tercih edilirler.

RHINOCEROS 3D

Mcneel firması tarafından tasarlanmıştır. NURBS modelleme kullanır. Yüzey tasarımı konusunda adeta başyapıttır. Alias kadar zor olmayan kullanımı Solidworks keskinliğinde modelleme yapmanıza imkan verir.Rhinoceros Endüstriyel Tasarımcıların gözde programıdır. Ancak Vray eklentileri 3Dmax kadar iyi sonuç vermez. O yüzden genelde modellemeler Rhinoceros’da yapılırken Keyshot gibi alternatif Render motorları kullanılır. Ya da model export alınarak 3DMax’te renderlanmaktadır.

SOLIDWORKS

Kolay kullanımı, arayüzü ve mühendislik detayları sayesinde birçok mühendis tarafından kullanılmaktadır. Üretim datasına ulaşmanın en kolay yoludur Solidworks. Kullanım dili olarak Catia’ya benzerlik gösterir. Tasarım Mühendisleri için daha yakın bir programdır.

CATIA

En gelişmiş üretim 3D modelleme programı olarak kabul edilebilir. Günümüzde otomobilden uçak sanayiye birçok fabrika ve üretim tesisi Catia’yı kullanır.Yüzey hesapları hassastır. Üretim bazlı çalışır. Yüzey modelleme yapmak için Rhinoceros’a göre daha zahmetli işlemler gerekir.

Modelleme silahları aslında sizin kullanma kabiliyetinize göre değişir. Catia’da inanılmaz yüzeyler oluşturan tasarımcılar da vardır. 3dMax’te muhteşem yüzey alanlar da.
Mesleki tercihleriniz ve günümüzün şartlarına göre silahınızı belirlemek en doğru olanıdır.

Cephaneniz ne kadar dolu ise, o kadar kurşun atma şansınız olur.